Your order

Close basket

Subtotals

Focus 20 XD in the living room

Nowe Dynaudio Focus XD 2017

marca 01, 2017

Przedstawiamy nową edycję Focusów XD na rok 2017

Nowe oprogramowanie, nowe wersje kolorystyczne – niezmienna najwyższa jakość. Przed Wami wszystko, co powinniście wiedzieć na temat cyfrowego systemu dźwiękowego klasy high-end.

Gdy w roku 2014 wprowadziliśmy do sprzedaży pierwszą edycję Focusów XD, były one pierwszym na świecie high-endowym cyfrowym systemem audio z opcją bezprzewodowej transmisji dźwięku. Seria Focus XD to dużo więcej niż głośniki – to kompletny system grający, do którego trzeba podłączyć tylko i wyłącznie źródło.

Czym są głośniki aktywne?

W przeciwieństwie do tradycyjnych głośników pasywnych (które większość z Was zapewne ma już u siebie w domu), aktywne mają wbudowane wzmacniacze. A te najlepsze konstrukcje aktywne, takie jak Focus XD (oraz Xeo), dysponują wzmacniaczem dedykowanym każdemu osobnemu głośnikowi.

Wszystkiego, czego potrzeba, to źródło dźwięku (analogowe, cyfrowe, a nawet bezprzewodowe) oraz gniazdo z prądem do każdego z głośników. Głośniki aktywne, takie jak Dynaudio z profesjonalnej serii LYD, są bardzo często używane w najlepszych studiach nagraniowych.

Close up of Focus XD

To się świetnie składa. A inne zalety?

Jest jeszcze zagadnienie kompletowania sprzętu. Można spędzić długie lata na dobór odpowiednich wzmacniaczy, źródeł, przetworników, kabli głośnikowych, interkonektów oraz pozostałych komponentów systemu z głośnikami pasywnymi. W przypadku głośników aktywnych wykonaliśmy za Ciebie całą tą żmudną robotę.

Jako że każdy z głośników dysponuje własnym wzmacniaczem, mogliśmy dostroić je do perfekcyjnie do siebie w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów brzmieniowych – a następnie podkręcić co się da. Bez żadnych kompromisów.

Zredukowaliśmy też ilość okablowania wewnętrznego, dlatego że wzmacniacze i głośniki są umieszczone bardzo blisko siebie. Mniej przewodów oznacza dużo mniejszy wpływ czynników zewnętrznych, a także – z racji wbudowanych nowoczesnych układów cyfrowego przetwarzania sygnału – możliwość kompensacji czynników, które mimo wszystko mogą zakłócać sygnał.

Wszystko to oznacza, że pozostawiamy sygnał w niezakłóconej cyfrowej postaci tak długo jak tylko się da. Jest on przetworzony na postać analogową na ostatnim etapie – przed podaniem na głośniki. Oznacza to krystailcznie czysty dźwięk, który trudno osiągnąć z głośników pasywnych.

Kupuję. A co jeszcze jest wyjątkowego w Focusach XD?

Każdy z modeli z serii Focus XD jest kompletnym systemem hi-fi, tylko że… dużo, dużo prostszym. Te high-endowe głośniki aktywne dysponują możliwością bezprzewodowego streamingu plików wysokiej rozdzielczości z każdego źródła do dowolnego miejsca w domu.

Gdy dostarczymy im sygnał cyfrowy (kablem lub bezprzewodowo – wybór należy do słuchacza), pozostanie on niezmieniony do ostatniej chwili. Oznacza to, że jest on przetransferowany od studia nagraniowego do głośników w najczystszej możliwej postaci.

Prosto, bezproblemowo, bez niemiłych niespodzianek.

Gwoździem programu są nowoczesne procesory DSP, zdolne do przetwarzania sygnału audio w pełnej rozdzielczości 24 bit / 192 kHz.

Wszystkie modele tej serii dysponują identycznymi złączami i opcjami regulacji, tak więc można je dopasować praktycznie do każdej przestrzeni. Użytkownik ma do dyspozycji koaksjalne wejścia i wyjścia, analogowe wejścia z regulacją czułości, a także siedmiopunktowy korektor brzmienia głośników w zależności od ich pozycji w pomieszczeniu.

Przy zastosowaniu nadajnika Dynaudio Connect zyskujemy wejścia: koaksjalne, optyczne, analogowe stereofoniczne RCA i 3.5-mm minijack, a także mini-USB (do 24 bit / 96 kHz). Connect daje też możliwość odbioru sygnału Bluetooth w wersji aptX oraz skonfigurowania w domowej sieci wi-fi, z możliwością korzystania z serwisu Spotify Connect i zawartości urządzeń typu DLNA.

Oprogramowanie Focusów XD można zaktualizować, gdy tylko nasi inżynierowie doznają olśnienia – trzeba przyznać, że dzieje się tak całkiem często. Jedna z nich nastąpiła całkiem niedawno: w najnowszej wersji serii na rok 2017 nie tylko przeprojektowali filtry i znacząco uprościli ścieżkę sygnału w procesorze, dzięki czemu uzyskali jeszcze większą klarowność brzmienia oraz „wycisnęli” z głośników więcej mocy, bez słyszalnych oznak zniekształceń i kompresji. Jako że udało im się odciążyć procesor, skierowali dodatkową moc obliczeniową do regulatora basu w układzie kompensującym umiejscowienie głośników. Zastosowali też rozwiązanie znane ze studyjnej serii monitorów LYD, umożliwiające dopasowanie charakteru reszty pasma do akustyki pomieszczenia za pomocą przełącznika na tylnym panelu.

Focusy XD można podłączyć do istniejącego systemu audio, wykorzystać do zbudowania systemu multiroom (także z modelami serii Xeo), a nawet do podłączenia bezpośrednio z telewizorem. Do high-endowego brzmienia bezprzewodowość dorzucamy niejako gratis.

Focus XD in the living room

Focus 60 XD

Potężne, wolnostojące Focus 60 XD z wbudowanymi wzmacniaczami o łącznej mocy 600 W charakteryzują się perfekcyjną harmonią jakości brzmienia, mocy i wydajności. Zaaplikowaliśmy tu po dwa 18-cm woofery typu long-throw na kanał oraz dedykowany 14-cm głośnik średniotonowy. Wszystkie te przetworniki dysponują membranami wykonanymi z naszego firmowego materiału: MSP. Konfigurację dopełnia legendarna kopułka jedwabna o średnicy 28 mm, zapewniając symbiozę finezji i dokładności ze swobodą i potęgą brzmienia.

Focus 30 XD

Nieduże, wolnostojące jednostki dysponują wzmacniaczami o mocy 450 W na kanał. Napędzają one po dwa głośniki nisko-średniotonowe z legendarnymi membranami MSP oraz wysokotnową kopułkę jedwabną, powlekaną w technologii Precision Coating. Trzy wzmacniacze pracujące w inteligentnej konfiguracji cyfrowej dostarczają każdemu z głośników w optymalnym przedziale czasowym sygnał podzielony na poszczególne pasma częstotliwości – żeby muzyka brzmiała najlepiej jak się da.

Focus 20 XD

Dynaudio od dziesiątek lat wyznacza nowe standardy wśród niewielkich monitorów. Nie inaczej jest w przypadku 300-watowych Focusów 20 XD. Znajdziemy tu mid-woofer z MSP i 28-mm tweeter, identyczny jak w pozostałych modelach serii Focus XD. A także niespotykaną potęgę i dokładność brzmienia – czyli zjawiska znane raczej z najlepszych konstrukcji podłogowych. To po prostu jakość w pigułce.