Your order

Close basket

Subtotals

Focus 20 XD in the living room

Dlaczego cyfrowe procesory sygnału to świetne rozwiązanie.

marca 01, 2017

W Dynaudio nie używamy procesorów DSP do naprawiania złego dźwięku lub odwrócenia uwagi słuchacza od wad głośników. Nasi inżynierowie wykorzystują układy DSP w najlepszy możliwy sposób – z poniższego opisu dowiecie się, jak to działa.

W Dynaudio nie używamy procesorów DSP do naprawiania złego dźwięku lub odwrócenia uwagi słuchacza od wad głośników. Nasi inżynierowie wykorzystują układy DSP w najlepszy możliwy sposób – z poniższego opisu dowiecie się, jak to działa.

Niektórzy słuchacze są nieprzekonywalni w kwestii jakichkolwiek zmian dokonywanych pomiędzy sygnałem wychodzącym ze wzmacniacza, a głośnikami. Martwią się oni, że cyfrowa obróbka sygnału zdegraduje przekazywane informacje i wpłynie negatywnie na jakość dźwięku.

Inżynierowie Dynaudio pamiętali o tym podczas prac nad odświeżoną serią Focus XD, której premiera przewidziana jest w roku 2017. Są one dalej głośnikami aktywnymi klasy high-end, dlatego właśnie szczególną uwagę poświęcono niezakłóconej ścieżce sygnałowej. Od początku, czyli wyjścia ze źródła, aż do samego końca – podania sygnału na głośniki.

Gdy wprowadziliśmy pierwszą edycję Focusów XD, badaliśmy jak zastosować układy DSP zgodnie z założeniem maksymalnej możliwej jakości dźwięku, a także twardymi zasadami akustyki i psychoakustyki. Część tych prac doprowadziła do powstania profesjonalnych monitorów studyjnych LYD, a w ich trakcie zdaliśmy sobie sprawę, że… układy cyfrowe Focusów XD dysponują jeszcze większymi możliwościami, niż się spodziewaliśmy.

Zamiast tracić czas na analizowanie, w których miejscach wprowadzić poprawki w oprogramowaniu, postanowiliśmy przyjrzeć się całemu systemowi na świeżo i w rezultacie uprościliśmy sposób przetwarzania sygnału od podstaw. Dzięki temu udało się nam odblokować pełny potencjał układów cyfrowych i stworzyć drugą generację modeli Focus XD, które w wielu aspektach charakteryzują się nieporównywalnie lepszym brzmieniem.

Gwoździem programu są najnowsze procesory, które umożliwiają przetwarzanie sygnału w rozdzielczości 24 bit / 192 kHz.

Wszystkie modele tej serii dysponują identycznymi złączami i opcjami regulacji, tak więc można je dopasować praktycznie do każdego miejsca. Użytkownik ma do dyspozycji koaksjalne wejścia i wyjścia, analogowe wejścia z regulacją czułości, a także siedmiopunktowy korektor brzmienia głośników w zależności od ich pozycji w pomieszczeniu.

Przy zastosowaniu nadajnika Dynaudio Connect zyskujemy wejścia: koaksjalne, optyczne, analogowe stereofoniczne RCA i 3.5-mm minijack, a także mini-USB (do 24 bit / 96 kHz). Connect daje też możliwość odbioru sygnału Bluetooth w wersji aptX oraz skonfigurowania w domowej sieci wi-fi, z możliwością korzystania z serwisu Spotify Connect i zawartości urządzeń typu DLNA.

A oto, co dokładnie się zmieniło:

Close up of Focus XD

Cyfrowe wzmacniacze i regulacja głośności

Gruntownie zoptymalizowaliśmy dopasowanie cyfrowych wzmacniaczy do głośników, ze szczególnym uwzględnieniem limiterów zapobiegających przesterowaniu. Zmiana sposobu przetwarzania sygnału poskutkowała wyższymi poziomami głośności, które głośniki mogą osiągnąć bez oznak zniekształceń i kompresji. Przy okazji wydatnie wzrósł także stosunek sygnału do szumu i dynamika, co – zwłaszcza w przypadku topowych 60 XD – dało jeszcze głębszy i potężniejszy bas.

Udoskonalony korektor kompensacji wpływu pomieszczenia

Radykalne uproszczenie cyfrowych filtrów sygnału dla głośników pozostawiło więcej mocy obliczeniowej dla korektora kompensującego wpływ charakterystyki pomieszczenia. Regulacja nie odbywa się tu tylko na zasadzie zmiany ilości basu, ale dotyczy całego zakresu pasma – układy cyfrowe przeliczają wszystkie rozbieżności częstotliwościowe i fazowe, które powstają w przypadku ustawienia głośników blisko ściany lub w narożniku. Najnowsze modele Focus XD dokonują stosownej korekty z lepszą rozdzielczością i dużo większą dokładnością, co przekłada się bezpośrednio na naturalniejsze brzmienie – nawet w przypadku, gdy ustawienie głośników w pomieszczeniu jest bardzo problematyczne.

Charakter brzmienia

Nowością jest też opcja dopasowania charakteru całego brzmienia, która pochodzi wprost ze studyjnej serii LYD. Algorytm ten zamiast ściszania / zgłośnienia wysokich tonów przelicza i odpowiednio dopasowuje całe pasmo częstotliwości dla wszystkich głośników. Dzięki temu słuchacz może sobie ustawić gładsze lub ostrzejsze brzmienie, w zależności od warunków akustycznych pomieszczenia oraz własnych preferencji.

Spodobało się? Dowiedz się więcej…

Nowa generacja Focusów XD jest już dostępna. Skontaktujcie się z najbliższym dealerem

Więcej o najnowszej edycji Focusów XD na rok 2017 dowiecie się tutaj

W celu aktualizacji oprogramowania zapraszamy tutaj