Your order

Close basket

Subtotals

Pasywne czy aktywne – co będzie lepsze? I to, i to!
Mamy świadomość, że taka odpowiedź może wydać się tendencyjna. Jednak zawiera ona całą prawdę, gdyż wszystko zależy tu od wymagań i budżetu użytkownika.

Kiedy wybrać głośniki aktywne?

  • Jeśli chcecie, żeby Wasz sprzęt był jak najprostszy, bez osobnych komponentów i plątaniny kabli
  • Jeśli nie chcecie tracić czasu na szukanie odpowiedniego wzmacniacza
  • Jeśli Wasza kolekcja muzyki to przede wszystkim pliki cyfrowe, zwłaszcza w gęstych formatach
  • Jeśli nie macie miejsca na postawienia osobnego stolika ze sprzętem hi-fi

Zapoznaj się z naszą ofertą głośników aktywnych

 

Wybieramy głośniki pasywne, gdy…

  • Macie już wzmacniacz, ale w przyszłości planujecie zakupić lepszy
  • Jesteście właścicielami bardzo dobrego sprzętu grającego
  • Wasz budżet na głośniki jest mniejszy
  • Głośniki nie mogą być za ciężkie – konstrukcje pasywne są zazwyczaj lżejsze od aktywnych

Zapoznaj się z naszą ofertą klasycznych głośników pasywnych

Pewnie słyszeliście już wcześniej o obydwu typach, konstrukcji. Czym się charakteryzują i które rozwiązanie będzie dla Was najlepsze?

Czasami wybór jest prosty: wykończenie w naturalnym drewnie, czy jednolitym lakierze? Duże podłogowe, czy małe monitory? A może Dynaudio? Cóż, odpowiedź na ostatnie pytanie jest oczywista… ;)

Ale jeśli zaczynamy poważniej analizować, jakich kolumn tak naprawdę poszukujemy, po drodze mogą pojawić się wątpliwości. Dynaudio produkuje obydwa rodzaje zestawów głośnikowych: pasywne oraz aktywne. Na czym więc polega różnica i które będą najlepsze?

Illustration of speaker setup

Jak to jest w przypadku pasywnych zestawów głośnikowych?

Wielu z Was zapewne posiada klasyczne głośniki klasy hi-fi, podłączone przewodami głośnikowymi do wzmacniacza.

Pasywne zestawy głośnikowe, popularnie zwane kolumnami, wymagają osobnego wzmacniacza, który dostarczy im sygnału audio o odpowiedniej mocy. Jeśli kolumny wyposażone są w więcej niż jeden głośnik (np. dwa: nisko-średniotonowy i wysokotonowy), sygnał jest rozdzielony pomiędzy te przetworniki na osobne zakresy częstotliwości za pomocą filtrów zwanych zwrotnicą.

Konstrukcje pasywne: zalety i wady
Największym plusem jest tu elastyczność w doborze dużej ilości optymalnych rodzajów kabli i wzmacniaczy, które z czasem możemy wymieniać na lepsze, jeśli tylko pozwala nam na to budżet oraz… cierpliwość pozostałych domowników. Drugi plus jest taki, że kolumny pasywne w większości przypadków są tańsze od aktywnych.

Jednakże ta elastyczność ma swoje minusy. Oznacza bowiem, że sprzętu będzie więcej i zajmie on dużo miejsca w pokoju. Trzeba też zaplanować, gdzie ustawić poszczególne urządzenia i jak je do siebie podłączyć – rodzaj, klasa i długość kabli mają kluczowe znaczenie dla jakości dźwięku.

Nie można także pominąć wpływu czynników zewnętrznych na sygnał dźwiękowy. Naszym inżynierom spędza sen z powiek problem wszelkiego rodzaju szumów i zakłóceń. Niestety nie da się ich do końca wyeliminować w przypadku elementów pasywnych oraz odcinków kabli, przez które przepływa sygnał. Wynika to z praw fizyki – filtry zwrotnicy, długie odcinki przewodów biegnące przez cały pokój, topologia układów w urządzeniach towarzyszących – wszystkie te czynniki mają wpływ na efekt końcowy. Projektanci Dynaudio starają się o to, żeby były one zminimalizowane – jednak nie jest możliwe ich całkowite wyeliminowanie.

Back view of the speaker
Setup of active or passive speakers

Jak działają aktywne zestawy głośnikowe?

W przeciwieństwie do kolumn pasywnych, aktywne mają wbudowany wzmacniacz, a najlepsze, bezkompromisowe konstrukcje – takie jak Dynaudio Xeo i Focus XD – dysponują osobnym wzmacniaczem dedykowanym każdemu głośnikowi z osobna.

Wszystko czego potrzeba do zbudowania systemu grającego, to źródło sygnału audio. Aktywne konstrukcje Dynaudio mają możliwość odbioru sygnału analogowego , cyfrowego, a nawet bezprzewodowego. Oczywiście konstrukcje takie muszą być podłączone do prądu.

Aktywne zestawy głośnikowe – takie jak np. seria Lyd – są często używane w najlepszych studiach nagraniowych na całym świecie.

Jakie są zalety i wady aktywnych zestawów głośnikowych?
Pierwszą zaletą jest ilość sprzętu zredukowana do minimum – zwłaszcza gdy korzystamy z bezprzewodowej transmisji dźwięku. W takim przypadku potrzeba tylko dwóch kabli do prądu.

Drugą jest brak konieczności dopasowywania pozostałych urządzeń. Niektórzy słuchacze spędzają długie lata na poszukiwanie odpowiedniego wzmacniacza, źródła, przetwornika cyfrowo-analogowego, kabli (głośnikowych, interkonektów) i pozostałych akcesoriów do swojego systemu z klasycznymi głośnikami pasywnymi. W kolumnach aktywnych wykonaliśmy całą tę robotę za Ciebie, umieszczając wszystkie pozostałe urządzenia w obudowach kolumn.

Jako każdy głośnik ma osobny wzmacniacz, te ostatnie są optymalnie dopasowane do dźwiękowych parametrów tych pierwszych, a następnie pociągnęliśmy to zagadnienie do granic możliwości – bez żadnych kompromisów. Wyszło tak dobrze, że poprosiliśmy naszych inżynierów o opracowanie algorytmu do swatania ludzi, ale okazało się że nie mieli na to czasu, bo akurat pracowali nad nowymi Xeo 2.

Jako że wzmacniacze i głośniki pracują ze sobą w bardzo udanych i nierozerwalnych związkach, w środku obudowy znajdziemy znacznie mniej kabli. Dzięki temu cała konstrukcja ma dużo mniejszą podatność na zakłócenia z zewnątrz, a także – dzięki zaawansowanym układom cyfrowego przetwarzania dźwięku – skuteczniejszą możliwość skompensowania zjawisk negatywnie wpływających na sygnał. Oznacza to także, że ścieżka sygnałowa pozostaje cyfrowa praktycznie do końca – dźwięk jest przetworzony na postać analogową dopiero na ostatnim etapie, przed dostarczeniem go do głośników. Dzięki temu zbliżamy się coraz bardziej do purystycznego ideału transmisji sygnału audio – bez żadnych zakłóceń.

Druga strona medalu jest taka, że dostajemy do dyspozycji rozwiązanie kompletne i zamknięte, w którym nie można dokonać praktycznie żadnych zmian. Nie wymienimy np. wzmacniacza na lepszy, jak w konstrukcjach pasywnych. Kolumny aktywne są zazwyczaj także cięższe niż ich pasywni bracia, gdyż w środku obudowy trzeba zmieścić więcej komponentów. Z tego samego powodu są one także droższe.

¨Back view of the speaker