Your order

Close basket

Subtotals

Christopher Kjærulff

18W55 - Zupełnie nowy mid-woofer w Dynaudio Contour

Kiedy rozpoczęliśmy wcielanie w życie projektu nowych Contourów, zadaliśmy sobie podstawowe pytanie: jak zachować niedoścignioną jakość wysokich i średnich tonów, od zawsze kojarzoną z serią Contour, a jednocześnie poprawić charakter basu?

Jak stworzyć konstrukcję, która odda hołd dziedzictwu poprzedników, jednocześnie wpasowując się w wyśrubowane wymagania dzisiejszych czasów?

W tym celu zaprojektowaliśmy głośnik, który ma o 70% większe wychylenie membrany, o 24% dłuższy zwój cewki napędowej, 20% większą powierzchnię drgającą, „większe niż zwykle” zawieszenie górne o eliptycznym przekroju i grubości 7.6 mm oraz membranę z MSP o zmiennej grubości (od 0.5 do 0.4 mm), a także wiele innych ulepszeń. Pewnie zapytacie, jak udało się nam tego wszystkiego dokonać?

Chcieliśmy uzyskać lepszy bas, a jednocześnie zachować niepowtarzalną naturalność środka pasma, z jakiej od zawsze znane są Contoury.

Michael Rohde Böwadt

Prześledzić najdrobniejszy szczegół

Zagadnienie to oznacza dla nas nierozerwalny związek duńskiego rękodzieła z latami doświadczeń w badaniu nowych technologii. Pogodzenie pasji i miłości do muzyki ze studiowaniem naukowych faktów i komputerowych analiz.

Naszym celem było wykorzystanie potencjału legendy Contourów do granic możliwości. Od momentu wprowadzenia przedostatnich modeli tej serii w roku 2003 odkryliśmy nowe zagadnienia i nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy, a nasze know-how sięgnęło jeszcze głębiej. Te wszystkie lata nie poszły na marne, lecz pozwoliły nam spełnić wszystkie wyśrubowane założenia, które sami sobie postawiliśmy.

Dane techniczne wszystkich modeli Contour można znaleźć Tutaj.

Contour 20 in the room

Do nowego projektu zaangażowaliśmy utalentowany zespół, w skład którego weszli: Danny Pasfall Christensen, Andreas Eberhardt Sørensen i Daniel Emonts. Przeanalizowali oni każdy pojedynczy element poprzednich konstrukcji, żeby zobaczyć co jeszcze da się poprawić i zoptymalizować, żeby zapewnić lepszą wydajność całej konstrukcji.

Prześledzili oni każdy najdrobniejszy ruch, symulując go komputerowo za pomocą metody elementów skończonych i spędzając niezliczone godziny na słuchaniu. Następnie – wyposażeni w bagaż teorii i praktyki – zabrali się do pracy nad nowymi konstrukcjami. Zaprojektowanie głośników od zera wymagało innych elementów konstrukcyjnych: zmodyfikowanego zawieszenia membrany, zoptymalizowanego układu magnetycznego, nowych cewek z aluminium, dodatkowej miedzianej nakładki na nabiegunniku magnesu, a także wielu innych drobnych poprawek.

Dodatkowa fałda poprawiająca symetrię

Dolne zawieszenie membrany jest wynikiem żmudnych symulacji metodą FEM (analiza elementów skończonych). W procesie tym trzej inżynierowie odkryli, że niesymetryczny kształt z dodatkową, mniejszą fałdą wydanie poprawia symetrię wychylenia układu drgającego.

Podejście takie poskutkowało nowym kształtem zawieszenia dolnego i usztywnieniem jego struktury, co daje nowemu mid-wooferowi 18W55 lepszą kontrolę nad ruchem cewki, zapobiegając nawet najdrobniejszym nierównomiernościom charakterystyki przetwarzania.

Zwiększenie symetrii ruchu cewki drgającej oznacza dokładniejszą kontrolę nad promieniowanym dźwiękiem, zwłaszcza w zakresie górnego zakresu pasma przetwarzanego przez głośnik, przede wszystkim przy dużej głośności. Wyższy poziom dźwięku pozwala z kolei na osiągnięcie większej skali i mocy dźwięku niż w przypadku poprzedników, bez strat w naturalności brzmienia – właśnie z takich cech od lat znane są głośniki Dynaudio.

Driver 18w55

Więcej zwojów, czyli więcej...

Ale Danny, Andreas i Daniel parli niestrudzenie naprzód. Uzbrojeni w wyniki analiz służących optymalizacji układu magnetycznego głośnika 18W55, zaproponowali podwójny magnes ferrytowy z dużym otworem wentylacyjnym o średnicy 30 mm.

Magnes i cewka zamieniają prąd elektryczny w ruch. Zastosowanie dwóch osobnych magnesów dało możliwość precyzyjniejszego dostrojenia układu drgającego i uzyskania lepszej kontroli nad efektywnością promieniowania, a także dłuższą przestrzeń, potrzebną w przypadku większego wychylenia cewki.

Inżynierowie przyjrzeli się także cewce, przetestowali różne warianty i pozostali przy sprawdzonej, bardzo charakterystycznej dużej średnicy. Dynaudio wykonuje cewki z bardzo lekkiego aluminium, co w porównaniu do cięższych cewek miedzianych pozwala na większe rozmiary i zwiększenie liczby zwojów.

A teraz nowość: Danny, Andreas i Daniel zwiększyli długość nawiniętej cewki o 24%, co w porównaniu do starszych modeli Contour pozwoliło na większe wychylenie membrany i polepszenie jej stabilności.

Chodzi tu przede wszystkim o bas i kontrolę nad nim. Mówiąc wprost, im więcej zwojów, tym lepsze panowanie nad membraną, natomiast większe wychylenie cewki i stabilniejszy ruch oznacza, że membrana poruszy więcej powietrza bez niepożądanych zniekształceń. Z tych dwóch aspektów wynika więc pełniejszy, głębszy i lepiej kontrolowany bas.

Driver 18w55

Potrzebny mocny przedmuch

Nasi inżynierowie poprawili także wentylację magnesu i cewki: pierwszy dysponuje sporym, 30-mm otworem, a druga – odpowiednim układem odprowadzającym. Lepszy przepływ powietrza pozwala swobodniej odprowadzić jego nadmiar, dzięki czemu membrana porusza się dużo łatwiej.

Z tych poprawek wynikają oczywiste zalety: jeśli powietrze nie zostałoby skutecznie odprowadzone, utrudniłoby to swobodne promieniowanie dźwięku (membrana poruszająca się bardzo szybko tam i z powrotem) i było słyszalne jako nieprzyjemne zniekształcenia. Większa swoboda ruchu membran pozwala Contourom uzyskać dużo lepszą dynamikę i atak dźwięku, które można nie tylko usłyszeć uszami, ale także odczuć całym ciałem.

Jesteśmy szczęśliwi – i bardzo dumni – że udało nam się zaprojektować tak udany głośnik do serii Contour

Daniel Emonts

Dzięki nowemu układowi magnetycznemu, zwiększonej liczbie zwojów cewki, eliptycznemu górnemu zawieszeniu o grubości 7.6 mm i usztywnionemu dolnemu, Danny’emu, Andreasowi i Danielowi udało się zwiększyć wychylenie membrany 18W55 o 70% w porównaniu do poprzedniego modelu!

Większy ruch cewki pozwala membranie na swobodniejsze wychylenie z pozycji równowagi, co oznacza że przepompuje ona większą masę powietrza, osiągając dzięki temu lepsze rezultaty brzmieniowe. Zwiększony ruch powietrza i lepsza dynamika pozwala nowym głośnikom na pogłębienie pasma basu w stosunku do poprzedników – zwłaszcza przy dużej głośności. Spójrzmy prawdzie w oczy – Wasi sąsiedzi nie będą z tego zbyt zadowoleni…

Naczynia połączone

Wszystkie elementy konstrukcji głośnika 18W55 spełniły nasze założenia – naprawdę trudno znaleźć tak holistyczne podejście wśród producentów w dzisiejszych czasach. Bez sztywniejszego zawieszenia dolnego stracimy kontrolę nad liniowym wychyleniem membrany. Bez magnesu z większym otworem „poduszka” powietrzna pozostanie zamknięta, powodując zniekształcenia. Bez tych wszystkich aspektów nowe Contoury nie zagrałyby tak swobodnie, potężnie i naturalnie.