Your order

Close basket

Subtotals

Listening position

Na co zwrócić uwagę kupując głośniki?

Christopher Kjærulff

Zakup nowych głośników nie jest łatwym zadaniem – zwłaszcza gdy dopiero wchodzimy w świat prawdziwego sprzętu hi-fi. Dostępne jest multum różnych opcji, trzeba przeanalizować wiele modeli i ich parametrów technicznych, no i oczywiście zapoznać się z recenzjami oraz rekomendacjami doświadczonych słuchaczy.

Jak więc podjąć tak ważną decyzję – o zainwestowaniu niejednokrotnie pokaźnej sumy pieniędzy w rzecz, która zagości w naszym domu na długie lata?

Black Excite on the stand in the living room

Multum opcji do wyboru

To najczęściej pojawiający się problem. Zrobiliśmy więc burzę mózgów i zebraliśmy trzy podstawowe kwestie, które możemy przekazać najlepszemu przyjacielowi, który poszukuje swoich pierwszych głośników – albo słuchaczowi, który ma już sprzęt hi-fi, ale nie jest aż tak doświadczony w tej dziedzinie.

Jeśli jesteś koneserem dobrego dźwięku, te punkty mogą się wydać zbyt ogólne i uproszczone – pamiętaj jednak, że to absolutne podstawy do rozpoczęcia – i kontynuacji! – poszukiwań.

Poniżej przedstawiamy trzy podstawowe porady – mamy nadzieję, że pomogą Wam podjąć właściwą decyzję dotyczącą wyboru odpowiednich głośników.

  1. Zaufaj swoim uszom!
  2. Dopasuj rozmiar głośników do pomieszczenia.
  3. Aktywne, czy pasywne?

A teraz nabieramy powietrza i skaczemy na głęboką wodę!

Black Excite on the stand in the living room

1. Zaufaj swoim uszom

Nie można tego wyrazić prościej.

Pozwólcie, że wyjaśnimy: w pewnym momencie trzeba odłożyć na bok wszystkie liczby i parametry, gdyż będą one potrzebne tylko i wyłącznie do pewnego etapu poszukiwań. Np. dwie różne konstrukcje których zakup rozważamy, mogą mieć w danych katalogowych takie samo pasmo przenoszenia, jednak ich charakter brzmienia będzie zupełnie inny, co widać na wykresie poniżej:

Pre purchase graph

Konstrukcja B charakteryzuje się większą ilością basu (obszar głośności pomiędzy 0 i -3 dB), jednakże konstrukcja A jest w stanie zejść z basem niżej niż B. Na tym przykładzie doskonale widać, jak złudne mogą być dane techniczne.

Chcesz sprawdzić, co podpowiedzą Twoje uszy? Znajdź najbliższy salon sprzedaży i umów się na odsłuch.

Pamiętajcie też, że proste rozwiązania nie istnieją.

Musicie dokładnie posłuchać i przeanalizować to, co słyszycie. Nie sugerujemy tutaj, że liczby nie mają żadnego znaczenia. Mają – ale tylko w początkowym etapie dokonywania wyboru głośników. Najważniejsze będzie jednak posłuchanie i wybranie modelu pasującego do Waszego słuchu i preferencji – to najważniejsza sprawa w przypadku zestawów głośnikowych.

Znasz ludzi, którzy szukają dobrych głośników? Nie zapomnij podesłać im linka do naszej strony!

Listening position of the white Excite

2. Weź pod uwagę Twoje pomieszczenie

To zagadnienie zawiera dwa podpunkty. Zanim odwiedzisz najbliższy salon ze sprzętem, musisz dokładnie określić:

  • Wymiary Twojego pomieszczenia
  • Miejsce, w którym najczęściej będziesz słuchać

Czy to aż tak istotne?

Tak – i to bardzo, gdyż akustyka pomieszczenia ma bezpośredni wpływ na to, jak zabrzmią Twoje głośniki.

Jest to związane z fizycznymi aspektami rozchodzenia i odbijania się fal dźwiękowych w pomieszczeniu. W pomieszczeniach większych, gdzie zazwyczaj znajdujesz się dalej od głośników, potrzeba większej mocy, żeby odpowiednio wypełnić przestrzeń dźwiękiem – czyli poruszyć dużą masą powietrza. Jeśli głośniki będą za małe, nie zapewnią one wystarczającego ciśnienia akustycznego w dużej przestrzeni a zatem będą brzmieć zbyt „słabo”.

Jeśli dysponujesz małym pokojem – czyli siedzisz bliżej głośników – ściany, sufit i podłoga działają jak akustyczny wzmacniacz niskich częstotliwości, uwypuklając pewne zakresy basu i czyniąc je bardziej dobitnymi.

Mówiąc najprościej: do dużych pomieszczeń (a więc gdy siedzimy daleko od nich) potrzebne będą duże kolumny, a niewielkie konstrukcje podstawkowe zagrają najlepiej, gdy Twój pokój jest nieduży, a miejsce odsłuchu znajduje się blisko głośników.

Doskonałym pomysłem jest zmierzenie pokoju i wykonanie jego zdjęć, a następnie pokazanie ich w salonie sprzedaży. Specjaliści oferujący Dynaudio będą mogli dzięki temu dużo dokładniej określić, jakie głośnik sprawdzą się optymalnie w Twojej przestrzeni mieszkalnej – a jeśli zajdzie taka potrzeba, zaaranżować próbny odsłuch w domu.

Pre purchase tips from Dynaudio experts

3. Aktywne, czy pasywne?

Następnym krokiem będzie decyzja, czy chcesz zakupić klasyczne głośniki pasywne, czy aktywne, z wbudowanymi wzmacniaczami. Obydwa te rozwiązania mają swoje plusy.

Aktywne

Większość konstrukcji aktywnych eliminuje wydatki na inny sprzęt, taki jak wzmacniacze i przetworniki cyfrowo-analogowe, gdyż moduły te zostały wbudowane w głośniki. Do dyspozycji dostajesz więc kompletny system grający, do którego wystarczy podpiąć sygnał ze źródła.

Producent wykonuje w takich przypadkach za Ciebie kawał roboty, optymalnie dopasowując do siebie głośniki, wzmacniacze, przetworniki, procesory i filtry cyfrowe, dzięki czemu nie musisz martwić się o dobór osobnych komponentów do siebie – odwrotnie niż w przypadku konstrukcji pasywnych. Mówiąc prościej – jedyne zmartwienie słuchacza to jakość muzyki w kolekcji.

 

Illustration of active speakers

Pasywne

W przeciwieństwie do głośników aktywnych, pasywne wymagają sprzętu towarzyszącego: wzmacniacza, kabli, DACów i innych akcesoriów. Tak naprawdę nie jest to wadą, gdyż dzięki temu konstrukcje pasywne zapewniają większą elastyczność, gdyż ich użytkownik ma możliwość doboru różnych urządzeń pod kątem posiadanych kolumn oraz własnych preferencji – ze względu na charakter brzmienia, parametry i specyficzne wymagania.

Passive speakers

Zanim zawitasz do sklepu...

… pamiętaj, że te porady są tylko i wyłącznie podstawowe. Mają one na celu zachęcić do rozpoczęcia przygody ze sprzętem klasy h-fi i dobrym brzmieniem, a także posłużyć kształtowaniu słuchu z uwzględnieniem własnych oczekiwań oraz warunków lokalowych. Mamy nadzieję, że dzięki nim łatwiej Ci będzie zdecydować, czy chcesz kierować się w stronę ekstremalnej prostoty, czy długoletnich zabaw z dźwiękiem i sprzętem grającym.