Your order

Close basket

Subtotals

Filozofia dźwięku Dynaudio

Nasze filozofia jest bardzo prosta. Nieważne, czy uwielbiasz muzykę klasyczną, akustyczną, nowoczesną elektronikę, czy rockowe koncerty na stadionie – chcemy, by Twój samochód stał się mobilną salą koncertową, zapewniającą dźwiękowe doznania z pogranicza magii. Dokonanie tego nie jest jednak proste…

Żeby stworzyć bezkompromisowy system nagłośnienia do samochodu, musieliśmy wpłynąć na nieznane wcześniej wody. A jako że wyznaczanie standardów jest naszą ambicją praktycznie od samego początku istnienia firmy, także i tutaj osiągnęliśmy krystaliczne i szczegółowe, a jednocześnie ciepłe i naturalne brzmienie, bez względu na poziom głośności. Zaproponowaliśmy kierowcom to, co melomanom w domach i realizatorom w studiach nagraniowych: high-endowe systemy audio.

The pianist in the studio

Dlaczego dźwięk jest tak istotny

Trzeba przyznać, że dla wielu z nas samochód to prawie świątynia. Niezależnie od tego, czy jedziecie dobrze znaną trasą, stoicie w korku, wybieracie się w nieznane, albo w codzienną drogę do pracy – system nagłośnieniowy Dynaudio zamieni Wasze auto w generator niepowtarzalnych wrażeń słuchowych. Naszym celem jest, żebyście byli bardziej zrelaksowani wysiadając, niż przed wyruszeniem w drogę. Jak od pewnego czasu mawiamy w Dynaudio – niech poprowadzi Was dobry dźwięk!

VW Westie

Wykuwanie krystalicznego brzmienia

Stwierdzenie: „trudno wykreować dobry dźwięk w samochodzie” to spore uproszczenie. Wnętrze współczesnego samochodu to dla inżyniera dźwięku żmudne pole walki: komfortowe fotele pochłaniają fale akustyczne, a twarde powierzchnie (np. szyby) doskonale je odbijają. Musimy także brać pod uwagę zmienne poziomy hałasu oraz drgania spowodowane przez wiatr, opony i oczywiście silnik. Ich głośność zależy między innymi od tego, czy podróżujemy z dużą prędkością po autostradzie, czy jedziemy ostrożnie drogą gruntową.

Nasze systemy nie boją się ekstremalnych warunków pracy – a temperatury w samochodach wahają się od minus 30 do plus 60 stopni Celsjusza. Mamy tu do czynienia także z bezpośrednim padaniem promieni słonecznych oraz dużą wilgotnością powietrza. Podczas gęstych opadów deszczu zdarza się, że głośniki w drzwiach zostają przypadkowo zachlapane wodą. Najtrudniejszym do przeskoczenia zagadnieniem jest jednak to, że kierowca i pasażer nie siedzią w równej odległości od głośników kanału lewego i prawego, gdyż przestrzeń pasażerska jest dramatycznie ograniczona. W porównaniu do trójdrożnych zestawów głośnikowych ustawionych w pokoju, warunki we wnętrzu auta są skrajnie niekorzystne – poszczególne głośniki są w różnej odległości od słuchaczy, w dodatku zamontowane pod innymi kątami…

Car audio esotec and esotar

Perfekcyjny timing

Co można zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest tu cyfrowa obróbka dźwięku za pomocą procesorów DSP.

Dokonujemy precyzyjnej symulacji każdej powierzchni (wklęsłej, wypukłej i oczywiście płaskiej) we wnętrzu pod kątem propagacji fal akustycznych, a następnie programujemy opóźnienia przy podawaniu sygnału do każdego z głośników za pomocą mocy obliczeniowej układów cyfrowych. Pozwala to zneutralizować nierówne odległości. Naszym celem jest, żeby brzmienie w samochodzie było tak dobre, gdy ustawicie kolumny Dynaudio w Waszym salonie. Żeby umysł uległ wrażeniu, że muzyka otwiera się wprost przed Wami, tu i teraz.

Sound testing for the car audio

Sorry, panowie...

Jesteśmy bardzo dumni z naszych osiągnięć. Każdy produkt Dynaudio jest wyjątkowy, dlatego że projektujemy, testujemy i wytwarzamy go samodzielnie, w naszej fabryce w duńskim mieście Skanderborg. Wykonujemy każdy element sami, wykorzystując do tego zautomatyzowane maszyny i robotykę z najwyższej półki. Tylko w ten sposób – sprawując pieczę nad całym procesem produkcyjnym – możemy osiągnąć jakość, na jakiej nam zależy.

Jakby dla kontrastu, montaż odbywa się całkowicie ręcznie. Dodajmy tutaj, że dokonują tego delikatne kobiece dłonie. Bardzo nam przykro, ale w pozycjonowaniu cewek wewnątrz magnesów z precyzją co do ułamka milimetra nasze panie przewyższają swoich kolegów po fachu. Miejcie to na uwadze, słuchając naszych głośników – są doskonałe właśnie dlatego, że przy ich produkcji nie zabrakło kobiecej ręki.

Production process for car audio